تبلیغات
جنگ افزار پارسی - شائول موفاز رئیس پیشین ایرانی ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل
جنگ افزار پارسی
LANGUAGE: other language :
درود - به وب جنگ افزار پارسی خوش آمدید


شائول موفاز (به عبری: שאול מופז)‏ معاون نخست‌وزیر و وزیر راه و ترابری سابق اسرائیل و رئیس سابق ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل و وزیر سابق دفاع اسرائیل است.

او متولد تهران است و اصلیت اصفهانی دارد. به گزارش تارنمای فارسی وزارت امور خارجه اسرائیل، نام سابق وی در ایران «شهرام مُفَضَّض‌ کار» بوده‌است. واژهٔ مُفَضَّض به معنای نقره‌اندود است. وی در سال ۱۹۵۷ به همراه خانواده‌اش به کشور اسرائیل مهاجرت کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۶۶ میلادی به عضویت در نیروهای دفاعی اسرائیل پیوست. وی به عضویت تیپ کماندویی سایرت متکل که یکی از مهم‌ترین تیپ‌های کماندویی ارتش اسرائیل است، در جنگ شش روزه، جنگ یوم کیپور، جنگ لبنان (۱۹۸۲) و عملیات انتبی شرکت داشت و در این سالها مراتب پیشرفت را می‌پیمود.

وی پس از پایان جنگ لبنان (۱۹۸۲)، تحصیلات عالی نظامی را در دانشگاه نظامی در آمریکا ادامه داد و پس از بازگشت به اسرائیل به فرماندهی تیپ کماندویی در سال ۱۹۸۶ میلادی برگزیده شد. وی در سال ۱۹۸۸ به درجه نظامی سرتیپی ارتقا یافت و در سال ۱۹۹۳ به فرماندهی کل نیروهای دفاعی اسرائیل در کرانه باختری برگزیده شد و به دلایل موفقیت در برخورد با گروه‌های نظامی فلسطینی به مقام سرلشکری در سال ۱۹۹۴ ارتقاء درجه یافت و به فرماندهی جبهه جنوب ارتش اسرائیل منصوب شد.

وی در سال ۱۹۹۷ به مقام قائم مقامی ستاد کل مشترک ارتش اسرائیل رسید و نهایتاً یک سال بعد به فرماندهی کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل منصوب گردید.


مقامات

  • وزیر دفاع اسرائیل
  • رئیس ستاد مشترک کل ارتش اسرائیل
  • معاون نخست وزیر اسرائیل
  • جانشین نخست وزیر اسرائیل
  • وزیر راه و ترابری اسرائیل


بنیاد مالی اعتادیم

وی در دورانی که ریاست ستاد کل ارتش اسرائیل را به عهده داشت، با برپائی یک بنیاد مالی با نام اعتادیم (עתידים) برای اعطای بورس تحصیلی به سربازانی که می‌خواستند پس از پایان دوران خدمت وظیفه وارد دانشگاه شوند، توانست با مبالغی که از جانب نیکوکاران یهودی از سراسر دنیا گردآمده بود، به صدها دانشجوی جوان ایرانی بورس تحصیلی اعطا کند. هم اکنون بیش از هشتصد دانشجوی ایرانی زاده فقط یهودی ، مخارج تحصیل دانشگاه خود را از این بنیاد تهیه می‌کنند


---------------------------------------------------------------------------
برگرفته از military

گرد آورنده : PERSIA-MILITARY.MIHANBLOG.COM
طبقه بندی: شخصیت های نظامی و سیاسی،  اسراییل، 
برچسب ها: ایرانیان اسراییل، ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل، شائول موفاز، شخصیت های نظامی اسراییل، نظامیان اسراییل، שאול מופז، Shaul Mofaz،
نویسنده Raptor
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام کشور نیرومندترین ارتش را دارد؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
جستجوگردر این وبلاگ
در كل اینترنت
پشتیبانی آنلاین
آمار بازدید
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ