تبلیغات
جنگ افزار پارسی - هلیکوپتر آپاچی (ah-64 apache)
جنگ افزار پارسی
LANGUAGE: other language :
درود - به وب جنگ افزار پارسی خوش آمدید

مرتبه
تاریخ : شنبه 19 مرداد 1392

هلیكوپتر تهاجمی آپاچی ساخت شركت بوئینگ برای ارتش آمریكا كه جایگزین هلیكوپترهای كبرا (AH-1 Cobra) شده و AH ابتدای نام هلیكوپتر مخفف Attacker Helicopter است .

تاریخچه هلیكوتر آپاچی:
در سال1972 ارتش ایالات متحده در حال آماده كردن طرح (AAH)برای هلیكوپتر پیشرفته تهاجمی (Advanced Attack Helicopter) بود و بعد از آماده شده این طرح مناقصه ای برای شاخت این هلیكوپتر  برگزار شد  و از میان 5 پیشنهاد  ارائه شده 2 پیشنهاد  گروه هیوز و  شركت بل  در نهایت  مورد توجه مسئولان ارتش آمریكا قرار گرفتند و بعد از ساخت نمونه ابتدایی طرحهای این دو شركت در نهایت  هم مدل 97/YAH-64 شركت هیوز بر مدل  409/YAH-63 شركت بل پیروز و  برای طرح هلیكوپتر آپاچی برای ارتش آمریكا انتخاب شد .

مسئولان شركت مك دانل داگلاس طرح هلیكوپتر آپاچی را به مبلغ500 ملیون دلار از شركت هیوز خریداری كردند و این طرح بعد از ادغام دو شركت مك دانل داگلاس و بویینگ در سال 1996 طرح هلیكوپتر آپاچی از سوی صنایع هلیكوپتر بویینگ ادامه یافت  .

توسعه و بهینه سازی هلیكوپتر آپاچی :

دو نمونه از هلیكوتر در خدمت ارتش آمریكا هستند نمونه اول  AH-64A یا همان نمونهابتدایی ساخته شده و نمونه دومدی AH-64D با لقب لانگ بو است .از این هلیكوپتر نمونه های  B و C هم  ساخته شده ولی هرگز وارد خدمت نشدند . انگلیس  نمونه وست لند (Westland) از این هلیكوتر با كد (WAH-64) كه مدل سفارشی شده و تغییریافته  هلیكوتر آپاجی مدل دی (AH-64D) است را برای ارتش این كشور تولید میكند .ساختمان هلیكوپتر آپاچی به گونه ای طراحی و ساخته شده  كه توانایی پایداری در تمام محیطهای جوی را دارد  و خلبان هلیكوپتر  میتواند با استفاده از سیستم پیشرفته (IHADSS) كه سیستم  كشف و شناسایی و هدفگیری اهداف  نصب شده در كلاه خلبان است  در روز و شب و تمام شرایط آب هوایی  به خوبی ماموریتهای خود را انجام دهد.  (IHADSS مخفف Integrated Helmet and Display Sight System ).  هلیكوپتر آپاچی از  وسایل پیشرفته و دقیق دیگر مانند آخرین سیستمهای آیونیكی و الكترونیكی  كه امكان شناسایی اهداف كاذب را به خلبان میدهد و دوربین  مادون قرمز براب استفاده در شب و نقشه راهنمای زمین و موقعیت دیجیتال خودكار و سیستم مكان یاب (GPS) استفاده میكند .هلیكوپتر آپاچی از سیستم  /15Y MOS 15X كه یك سیستم الكترونیكی تعمیر تسلیحات است به همراه سیستم  MOS 15R برای راهنمایی خلبان برای پیروزی آسان در نبردها است هم  استفاده میكند.

هدف از ساخت این هلیكوپتر درگیر شدن و نابود كردن وسایل زرهی و مواضع دشمن  در فواصل معین است . هلیكوپتر آپاچی در ماموریتهای خودمیتواند تا حدودی مستقل عمل كند كه به دلیل سیستمهای پیشرفته هدایت و ناوبری و سلاحهای گوناگون میباشد .هلیكوپتر آپاچی  از سایر هلیكوپترها دیگر موفق تر است  به دلیل آنكه  تسلیحات بیشتری حمل میكند و سرعت بیشتری دارد و از قدرت مانور زیادی برخوردار است . هلیكوپتر آپاچی با تمام ضعفهایی كه دارد  مقاوم ترین و موفق ترین هلیكوپتر ارتش آمریكا است  و با توجه امكان استفاده از موشكهای سایدوایندر امكان درگیری و نبرد با هواپیماها را هم دارد . از هلیكوپتر های آپاچی بیشتر به صورت تركیبی استفاده میشود یعنی اینكه در یك گروه به پرواز در می آیند و یك گروه وظیفه حمله به اهداف را دارد و گروه دیگر برای پشتیانی از هلیكوپترهای مهاجم در برابر خطرات است . از هلیكوپتر آپاچی برای پشتیبانی نیروی زمینی و هدایت آتش توپخانه هم استفاده میشود


معرفی نمونه های مختلف هلیكوپتر آپاچی :

- هلیكوپتر آپاچی مدل ای  AH-64A:

این نمونه مدل اولیه این هلیكوتر است  و هم اكنون در حال جایگزینی با نمونه جدیدتر هلیكوپتر آپاچی یعنی لانگ بو میباشد .

ـ هلیكوپتر آپاچی مدل دی  AH-64D :

این نمونه مدل بهینه سازی شده نمونه ابتدایی میباشد  كه در آن از گیرنده های حساس و پیشرفته و تسلیحات  پیشرفته تر استفاده شده است و از مهمترین تغییرات در این نمونه نسبت به نمونه ابتدایی در اضافه كردن FCR رادار كنترل آتش(Fire Control Radar) است كه در بالای  پره های هلیكوپتر نصب شده است و از آن در شناسایی اهداف و خطراتی كه هلیكوپتر را تهدید میكن استفاده میكنند ارتفاع زیادتر  سیستم FCR و پوشش جاذب امواج رادار  به خلبان هلیكوپتر كمك میكند تا با پنهان شد در پشت یك درخت و یا ساختمان  و یا هر نوع مانع دیگه بدون انكه دیده شود محیط را زیر نظر داشته باشد و اهداف را شناسایی كند و با استفاده از اصل غافلگیری به انها حمله كند . سیستم FCR  توانایی شناسایی موشكهای شلیك شده به سوی هلیكوپتر را دارد  و با هشدار به خلبان میتواند از هلیكوپتر دفاع كند . از  دیگر تفاوتهای نمونه لانگ بو با نمونه ابتدایی در استفاده از موتورهایT700-GE-701C  و كاكپیت  یكپارچه برای دید بهتر  میباشد .
هلیکوپتر تهاجمی آپاچی توسط شرکت مک دانل داگلاس (اکنون بوئینگ) ساخته شده و نوع ای اچ دی –64 ای آن در سال 1984 وارد خدمت در ارتش ایالت متحده گردید. آپاچی به عنوان پیشرفته ترین هلیکوپتر تهاجمی دو موتوره در جهان شناخته شده است و در دو نوع با پسوند ای و دی عرضه می شود. آپاچی توانایی حمله به قلب نیروهای دشمن را در روز یا شب در تمام شرایط جوی داشته و قابلیت استفاده از انواع سلاح ها را داراست. ای اچ-64-دی نوع جدیدتر و پیشرفته تر این هلیکوپتر بوده که با نام آپاچی کمان دراز یا (لانگ بُو آپاچی) شناخته می شود . این سیستم جنگ افزار مخوف برای میدان های نبرد دیجیتالی آینده طراحی و ساخته شده است. از اصلی ترین اصلاحاتی که بر روی این هلیکوپتر انجام شده می توان به اضافه شدن رادار موج میلیمتری کنترل آتش (اف سی آر) موشک های هوا به زمین، فرکانس رادیوی شلیک کن-فراموش کن (لانگ بوُ هلفایر) که نیاز به نوع لیزری را مرتفع کرده است، موتورهای به روز شده، اویونیک و کابین یکپارچه شده اشاره کرد. سیستم رادار کنترل آتش (لانگ بُو ) که در بالای روتور اصلی آپاچی قرار گرفته متشکل از آنتن و ترانسمیتر بوده که به صورت چند حالته و موج میلیمتری است. طول موج کوتاه به علت ارسال پرتوهای باریک قابلیت مقابله با اقدامات متقابل دشمن را به وجود آورده است.
سیستم لانگ بُو توانایی شناسایی، طبقه بندی و اولویت بندی 256 هدف زمینی را به صورت خودکار در تمام شرایط جوی و پیچیدگی میدان نبرد داراست. رادار کنترل آتش در چهار حالت مورد استفاده قرار می گیرد:
-(اِی تی اِم) یا حالت هدف گیری هوایی جهت شناسایی و اولویت بندی اهداف هوایی؛
-(جی تی اِم) یا حالت هدف گیری زمینی جهت تهاجم به اهداف روی زمین همچنین شناسایی تهدیدهای هوایی؛
-(تی پی اِم) حالت نقشه برداری از مواضع زمینی که در وضعیت آب و هوایی نامطلوب به یاری خلبان می آید؛
-(بی آی تی) که یک سیستم آزمایش درونی رادار است و اشکالات فنی سیستم را در حال پرواز و همچنین حین تعمیر
آشکار می سازد.

سیستم های (تی ای دی اس و پی ان وی اس) که اولی تصاویر اپتیکی و تلویزیونی به همراه دید مادون قرمز از جلو را برای خدمه ارسال می دارد و دومی تصاویر مادون قرمز در تمام جهات را برای دید شب به عدسی تک چشمی متصل به کلاه خلبان (کابین عقب) یا کمک خلبان/افسر تسلیحات (کابین جلو) می فرستد. هر دوی این سیستم ها بر روی برجک ثابت یا گردان روی دماغه هلیکوپتر نصب شده اند
. ترکیب اف سی آر و تی ای دی اس برتری انکار ناپذیری را برای آپاچی به وجود آورده است، در حالیکه خلبان در وضعیت ای تی ای ام رادرا کنترل آتش، اهداف هوایی اعم از هلیکوپتر یا هواپیمی را جست و جو می کند کمک خلبان/افسر تسلیحات سی پی جی اهداف زمینی را به کمک تی ای دی اس شناسایی می کند. در حالت یکپارچه وقتی اف سی آر هدفی را شناسایی و اولویت بندی می کند تی ای دی اس به طور خودکار روی هدف قفل کرده و سپس کمک خلبان/افسر تسلیحات می تواند تصاویر الکترواپتیکی هدف مورد نظر را دریافت کند. موشک های موشک های هوا به زمین (آر اف هلفایر) با جستحوگر موج میلیمتری و برد 8 تا 12 کیلومتر که مهم ترین جنگ افزار آپاچی است با توانایی «شلیک کن و فراموش کن» اطلاعات اهداف اولیه و ثانویه را از اف سی آر و تی دی ای ای یا یک هلیکوپتر دیگر گرفته و این قابلیت را دارد که قبل از شلیک و یا بعد از شلیک روی اهداف ثابت و متحرک قفل کند .برتری این نوع موشکها نسبت به نوع لیزری قابلیت شلیک در مناطق آب و هوایی نامطلوب است و این موشک برای از بین بردن اهداف زره پوش شده مانند تانکها و انواع خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.آپاچی همچنین می تواند انواع موشک های هوا به هوای سایدوایندر و میسترال را جهت شکار هلیکوپتر و هواپیماهای دشمن و موشک ضد رادار ساید آرم را برای مقابله با تهدیدهای راداری دشمن با خود حمل کند. توپ30 میلیمتری با قابلیت شلیک 625 بار در دقیقه با توانایی حمل 1200 گلوله و سیستم پرتاب راکت با بالچه های تاشونده شامل 76 راکت 70 میلیمتری (هایدرا) جهت استفاده علیه افراد و خودروهای سبک از دیگر سلاح های استاندارد نصب شده روی آپاچی است. برای عملیات پشتیبانی نزدیک (ضد زره) آپاچی 16 موشک هِلفایر روی چهار ریل پرتاب و 1200 گلوله توپ حمل می کند در عملیات تهاجمی (ضد زره)تعداد موشک های هلفایر به 8 و گلوله های توپ به 320 تقلیل می یابد در عملیات اسکورت نیروهای زمینی و یا دیگر هلیکوپترها از راکت های هایدرا و موشک های هوا به هوا نیز استفاده می شود .دو موتور توربوشفت جنرال الکتریک پر قدرت (تی700-جِی ای -701 سی 1265 کیلووات) قدرت مورد نیاز این پرنده را تامین می کنند. آپاچی ارتش انگلیس نیز از موتورهای آر تی اِم-322 ساخت رولز رویس/توربومکا بهره می برند. حداکثر برد آپاچی با مخازن سوخت خارجی 1900 کیلومتر و بدون مخازن خارجی 400 کیلومتر است.البته آپاچی ها به مناطق درگیری از پایگاههای خود با هواپیماهای سی-5 یا سی-17 حمل می گردند.

استفاده كنندگان از هلیكوپتر آپاچی:


ایالات متحده :
اولین نبرد این هلیكوپتر بعد از ورود به خدمت  در سال 1989 در هنگام حمله به پاناما بود . از هنگام ورود به خدمت تا به حال این هلیكوپتر در  ماموریتهای مهمی مانند جنگ اول و دوم  خلیج فارس  و افغانستان شركت داشته است  . هلیكوپترهای آپاچی  بزرگترین شكارچی تانكها و وسایل زرهی عراق در جنگ با این كشور بودند و قسمت زیادی از توان زرهی عراق را  نابود كردند .

اسراییل:
اسراییل با بهینه سازی این هلیكوپتر آپاچی مدل ای(AH-64A) و سازگاری با سلاحهای ساخت این كشور از این هلیكوپتر برای شلیك موشكهای هدایت شونده وسایر موشكها استفاده میكند .


مشتریان و قیمت هلیكوپتر آپاچی  :

قیمت نمونه ابتدایی هلیكوپتر آپاچی AH-64A 14.5 ملیون دلار است و  سنگاپور در سالهای1999 تا2001 تعداد 20 فروند هلیكوپتر آپاچی نوع دی هر كدام به مبلغ 56.25 ملیون دلار را خریداری كرد . یونان در سال2003 12 فروند هلیكوپتر آپاچی دی جمعا به مبلغ675 ملیون دلار را سفارش داد كه این رقم شامل تسلیحات و قطعات یدكی هم میشود .

تسلیحات مورد استفاده هلیكوپتر آپاچی :
یك توپ خودكار 30 میلی متری با 1200 گلوله و موشكهای هل فایر 1 و 2 / AIM-92 Stinger / AIM-9 Sidewinder/ AGM-122 Sidearm/ Hydra 70

كشورهای دارنده هلیكوپترآپاچی :
بجز آمریكا كشورهای اسراییل/سنگاپور/یونان/ژاپن/مصر/هلند/بحرین/عربستان/امارات/اردن/انگلستان هم از دارندگان این هلیكوپتر هستند .مشخصات فنی هلیكوپتر آپاچی:

تعداد خدمه:2 نفر
ارتفاع :3.87 متر
قطر پروانه : 14.63 متر
وزن خالی: 5.165 كیلوگرم (بدون سوخت و اسلحه)
وزن قابل حمل : 8000 كیلوگرم
حداكثر وزن برخاست : 9.520 كیلوگرم
نیروی محركه : 2 موتور  توربوشفت  General Electric T701
حداكثر سرعت : 273 كیلومتر در ساعت
برد عملیاتی :  بدون سوخت گیری 480 كیلومتر و با  سوخت گیری 1900 كیلومتر
ارتفاع قابل  فعالیت : حداكثر 6400 متر
سرعت صعود : 13 متر در ثانیه

---------------------------------------------------------------------------
برگرفته از military

گرد آورنده : PERSIA-MILITARY.MIHANBLOG.COMطبقه بندی: هلیکوپترها، 
برچسب ها: اشنایی با هلیکوپتر اپاچی، اپاچی، بالگرد اپاچی، AH-64 Apache، Boeing AH-64 Apache، إیه إتش-64 أباتشی، AH-64 Apaçi، هلیکوپتر apache، McDonnell Douglas AH-64 Apache، آشنایی با هلیکوپتر اپاچی، ah-64، 아파치، بوئینگ ای‌اچ-۶۴ آپاچی، apache، ah 64 apache، بالگرد تهاجمی،
نویسنده Raptor
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام کشور نیرومندترین ارتش را دارد؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
جستجوگردر این وبلاگ
در كل اینترنت
پشتیبانی آنلاین
آمار بازدید
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ