تبلیغات
جنگ افزار پارسی - اسلحه هجومی KOROBOV TKB-022
جنگ افزار پارسی
LANGUAGE: other language :
درود - به وب جنگ افزار پارسی خوش آمدید

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 10 تیر 1392

این اسلحه سبک  هجو می که   یکی از پر تولید ترین اسلحه های سبک ساخت شوروی سابق می باشد ، محصول سال 1960 است  . طراح این اسلحه G . A . KOROBOV می باشد که این اسلحه را بر اساس تجربیات شخصی خویش طراحی کرد . این اسلحه بر مبنای اسلحه AK – 47  ساخته شده است و مکانیسم آن تقریبا شبیه به AK – 47 است و می توان این اسلحه را کلاشنیکف بولپاپ نامید . نیروهای هوابرد شوروی سابق احتیاج به یک اسلحه هجو می سبک و کم حجم و در عین حال کارآمد و مطمئن بودند . به منظور رفع این نیاز اسلحه های زیادی طراحی و تولید شد اما  به دلیل آشنایی و همچنین علاقه  زیادی که نیروهای شوروی سابق به اسلحه AK – 47 داشتند به هیچ وجه مایل به استفاده از سایر اسلحه ها نبودند . این شد که آقای G . A . KOROBOV دست به طراحی اسلحه ای با مکانیسم AK – 47 زد و نتیجه این امر تولید اسلحه هجومی TKB – 022 شد که به زودی تبدیل به اسلحه محبوب نیروهای هوابرد شوروی سابق گردید . TKB حروف اول سه کلمه روسی TULSKOE – KOSNTRUCTORSKOE – BURO  می باشد که نام مجموعه ای است که از زیر مجموعه های اداره های  KBP  و همچنین GRU  (که از طرف سازمان KGB مامور بررسی و کیفیت اسلحه های ساخت شوروی است ) می باشد .

این اسلحه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نظامی جزء اسلحه هایی بود که جلوتر از زمان خویش ساخته  شده بود . این اسلحه با اینکه با کالیبر AK – 47 برابر بود اما علی رغم آن  بسیار کم لگد و دقیق بود . این اسلحه هر چند برای نیروهای هوابرد طراحی شده بود اما به زودی تبدیل به اسلحه یگانهای مو توری ، نیروهایی که توسط نفربر جابجا می شوند ، و حتی اسلحه مخصوص خدمه تانکها و نفربرها و هلی کوپتر ها گردید . به دلیل طراحی ویژه این اسلحه به صورت بولپاپ طول لوله آن تغییر نکرده است و به این لحاظ در کنار کم حجم و جمع و جور شدن این اسلحه ، برد موثر و کشندگی آن در حد اسلحه های AK – 47 و همچنین AKM – 74 حفظ شده است . به مرور زمان تغییراتی در مدل اولیه این اسلحه داده شد . مدل اول تغییر داده شده مدل TKB – 022 BM می باشد که کالیبر آن از 39*7.62 میلیمتر به 39*5.6 میلیمتر کاهش یافت . همزمان با سال 1974 که اسلحه AK – 47 دچار تغییرات و تحولات اساسی می گردید ، این اسلحه نیز همگام با آن دستخوش تغییراتی گردید . مدل ارتقا یافته در سال 1974 نیز به مدل TKB – 022 BM5 معروف شد که کالیبر آن به 39 * 5.45  میلیمتر کاهش یافت ( مشابه کالیبر  AKS – 74U ) .


اسلحه هجومی TKB – 022 با فشار غیر مستقیم گاز کار می کند و مجهز به یک پیستون حلقوی بر روی لوله اسلحه می باشد . به دلیل طراحی ویژه ای که این اسلحه دارد از نیروی برگشت بولت اصلی اسلحه (BREECHBLOCK) نمی توان به طور مستقیم برای پرتاب پوکه به خارج و بارگذاری فشنگ بعدی استفاده کرد . برای رفع این مشکل انتهای BREECHBLOCK مجهز به یک ایجکتور U شکل می باشد که کار پرتاب پوکه به بیرون و بارگذاری فشنگ بعدی را انجام می دهد . همچنین این ایجکتور U  شکل پوکه را در زاویه ای پرتاب می کند که بیشترین ایمنی را برای کاربر آن داشته باشد . سلکتتور این اسلحه نیز در بالای ماشه سمت چپ اسلحه قرار دارد و دارای حالت ضامن ، تک تیر و رگبار می باشد . تقریبا بجز خشاب اسلحه همه قسمت های نمای بیرون اسلحه از جنس پلاستیکهای فشرده به رنگ قرمز و قهوه ای ساخته شده است و قطعات فلزی در درون اسلحه جای گرفته اند
. بخش نشانه روی اسلحه نیز در بالای قبضه قرار گرفته است . طراحی ارگونومیک این اسلحه و سیستم هدفگیری دقیق این اسلحه آن را تبدیل به یکی از دقیق ترین اسلحه های ساخته شده در زمان خود تبدیل کرده است . در مجموع می توان این اسلحه را یک اسلحه دقیق ، کارآمد ، مطمئن ، کشنده و سبک ارزیابی کرد .

مشخصات :

سال ساخت / 1960
کشور سازنده / شوروی سابق
کالیبر / 39*7.62میلیمتر استاندارد AK – 47  (همچنین در کالیبر های 39*5.6 و 39*5.45 میلیمتر نیز در دسترس است)
طول کلی اسلحه / 525 میلیمتر
طول لوله اسلحه / 415 میلیمتر
وزن خالی اسلحه / 2.3 کیلوگرم
وزن رزمی اسلحه / 3 کیلوگرم
ظرفیت خشاب / 30 گلوله
ریتم آتش / 550 گلوله در دقیقه

---------------------------------------------------------------------------
برگرفته از military

گرد آورنده : PERSIA-MILITARY.MIHANBLOG.COMطبقه بندی: تیربار و مسلسل، 
برچسب ها: TKB-022PM، ТКБ-022، TKB-022突击步枪، اسلحه هجومی KOROBOV TKB-022، اسلحه ساخت شوروی، مسلسل، مسلسل KOROBOV TKB-022،
نویسنده Raptor
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کدام کشور نیرومندترین ارتش را دارد؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
جستجوگردر این وبلاگ
در كل اینترنت
پشتیبانی آنلاین
آمار بازدید
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ